Gratis forsendelse til hele verden for alle varer

En kort guide til cyklussymboler

Cyklister er ivrige motorcykel fans. Du bør dog ikke forveksle dem med almindelige motorcyklister. Forskellen mellem disse to begreber er lige så stor som forskellene mellem en fodgænger og en bilist. Hvad gør en mand til en cyklist? Det er frihed, egen filosofi, en unik cykel og symboler. Så hvorfor kigger vi ikke nærmere på biker-symbolerne?

De mest almindelige cyklussymboler er:

Forbundet flag (mere præcist dens Naval Jack-version). Traditionen for dets anvendelse kom fra amerikanske cyklister. Det symboliserer motorcyklernes ikke-konformisme. Det skal bemærkes, at ikke alle motorcyklister har en idé om den historiske betydning af dette symbol, eller at de simpelthen ikke lægger vægt på det ved kun at bruge det konfødererede flag som et tegn på at tilhøre biker-kulturen.

Skull. Kraniet symboliserer frygtløshed i lyset af fare. En anden betydning af kraniums symbol er beskyttelse mod død. Der er en tro på, at når døden kommer, sætter det sit præg på en afdøde - et kranietegn. Men hvis en person allerede har dette symbol, tror døden, at den allerede har været her og lader denne person være alene. Kraniums symbol kan ofte ses i biker-tatoveringer og smykker, f.eks sølvringe, vedhængog halskæder.

krone pirat kranium ring

Klubbens emblem (cyklister kalder det normalt farverne). Det er en patch, der er syet på bagsiden af ​​en cyklistens vest eller jakke. Det viser, hvilken bikerklub en biker tilhører. Farver består normalt af tre dele. Den øverste bue-formede del (kaldet "rocker") angiver navnet på en klub. Den nederste rocker viser landet eller byen, hvor en klub blev arrangeret. Den centrale del viser klubbens logo og dets status.

MC-tegnet viser, at klubben hører til kategorien Motorcykelklub. Der er andre typer klubber som MG (MotoGang) eller MCC (MotorCyclesClub). Nogle klubber laver specielle lapper på ærmet på en jakke eller på brystet på en veste (på venstre side) med en cyklistens status eller position i en klub (præsident, vicepræsident, kasserer osv.). Også en forreste del af en veste bærer en plaster med en cyklistens kaldenavn.

1 %. Nogle gange kan du se en 1% plaster på bikerjakker. Dette udtryk dukkede op efter talet fra lederen af ​​den amerikanske motorcykelforening (AMA), hvor han erklærede, at alle motorcyklister er lovlydige mennesker, og kun en procent af dem er lovlige. Talen førte til, at konfrontationen mellem AMA- og MC-klubberne eskalerede. Som resultat valgte sidstnævnte "1%" som et symbol, der adskiller dem fra AMA-klubberne.

Siden da betyder "1%" programrettelsen, at MC-klubber eller uafhængige motorcyklister betragter sig som forbud. Medier og film har en tendens til at præsentere 1% klubber som kriminelle bander. Nogle gange er dette sandt, men mest almindeligt betyder det simpelthen, at en klub fungerer i henhold til MC-lovgivningen og etablerede uformelle traditioner.

Jernkors. Det blev overtaget af amerikanske piloter efter XNUMX. verdenskrig, da motorcykelbevægelsen opstod. Ved at bære fjendens belønninger protesterede de mod myndighederne. Der er dog stadig tvivl om, hvorvidt disse symboler har relation til cyklisternes politiske synspunkter. Mange mener, at cyklister på denne måde ønsker at vise, at de er civile og fredelige mennesker.

Som du kan se, har cyklistkulturen brugt mange forskellige symboler. Hvis du stolt ønsker at sporte et af disse symboler, skal du overveje at erhverve sterlingsølvsmykker af BikerRingShop. Det, der adskiller vores smykker, er unikt design, fint håndværk og opmærksomhed på detaljer. Med vores ornamenter bliver du bestemt et misundelsesobjekt!

Ældre indlæg
nyere indlæg

Mest Sælgende

Luk (esc)

NYTT ÅRSALE!

20% rabat på NYTT ÅRSALG!

+ Gratis levering til alle varer

Aldersbekræftelse

Ved at klikke på Enter bekræfter du, at du er gammel nok til at indtage alkohol.

Søg

Kurv

Din indkøbskurv er tom.
Shop nu