Gratis forsendelse til hele verden for alle varer

Vigtigt Biker-tilbehør: Sådan opretter du et hårdt look

Cyklister i dag er som regel lovlydige mennesker, der kun begår en forbrydelse - de foretrækker at køre uden hjelm. Men dette var ikke altid tilfældet. Da bevægelsen var i sin spædbarn, var motorcykelklubber et stort problem for det amerikanske politi. Siden da har meget ændret sig, men en varemærke biker-stil er ikke gået. Veste, bandanas, læderjakker, hættetrøjer såvel som forskellige biker tilbehør er stadig relevante.

Jakker

En moderne bikerjakke har udviklet sig fra gearene fra amerikanske militærpiloter. Den amerikanske luftvåben deltog aktivt i Korea-krigen. I midten af ​​det 20. århundrede var fly endnu ikke udstyret med lufttætte cockpits, så piloter havde brug for specielt tøj for at beskytte dem mod vinden og negative eksterne faktorer. Sådanne krav resulterede i oprettelse af en specielt skræddersyet jakke. Det blev syet af tykt, tæt læder; modellen havde en indsnævret talje og aflange ærmer med håndledsbeslag, som fuldt dækkede udstrakte arme under pilotering. Dens markante detalje, en diagonal lynlås, gjorde denne jakke original og genkendelig.

Efter XNUMX. verdenskrig begyndte amerikanske piloter at sadle ”stålheste”. De ønskede dog ikke at skille sig ud med et billede af fuldt læderpakkede fyre, så de bragte det til motorcykelbevægelsen. En luftfartsjakke blev et fremragende rideudstyr takket være beskyttelse mod vind, modstand mod slid og god varmeisolering. Derudover hjalp det med at skabe et køligt, maskulint billede. Alle disse faktorer gjorde en læderjakke til favorit tøjemner fra cyklister over hele kloden.

Der er en opfattelse af, at et traditionelt element af cyklistsymbolik, der findes på jakker (vinger), stammer fra luftfart. Kraniet og flammerne efterligner billedet af en berømt flyveskedron "Hell's Angels", hvis veteraner grundlagde den ensartede bikerklub i USA.

veste

En anden vigtig egenskab ved et motorcykelbillede udover en motorcykel, tatoveringer, skæg og en pige i bagsædet er en vest. Biker-veste kan være læder og denim (sidstnævnte kaldes 'snit'), og de bæres oven på jakker. For en cyklist er en vest grundlæggende et pas. Den bærer alle nødvendige oplysninger om dens ejer og en motorcykelklub, han tilhører.

En hovedvest for en vest er Farver - et emblem fra en motorcykelklub, syet på bagsiden. Det er en hellig ting for en cyklist.

Farver består normalt af tre dele. Den øverste bue-formede del (øvre vippevæg) angiver klubbens navn; den nedre rocker angiver det land eller by, som klubben / filialen er baseret på (eller ordet “nomad”); den centrale del er klubbens logo.

Udseendet på farverne varierer afhængigt af en cyklistes rang. Hang-arounds har ret til kun at bære den nederste vippebane, udsigterne har tilladelse til at have både den nedre og den øvre vipper, fuld patch-medlemmer sportslige alle tre elementer i farverne.

Cyklister sammenlignes ofte med krigere. De fortjente det ikke kun på grund af det skræmmende udseende, men også fordi livet på motorcykelklubber på mange måder kopierer hærprincipperne. For særlige fordele kan en motorcykel tildeles et skelnen - et bæltespænde eller en plaster.

Hjelme, bandanas, gurgler

Cyklister er kendt for at køre uden hjelme. Denne erklæring er dog sand i forhold til 1% cyklister, der også kaldes forbudere. De resterende 99% medlemmer af motorcyklersamfundet er lovlydige mennesker, der følger reglerne og bærer hjelme (eller, som de kalder dem, kupler). Specielt populære er stiliserede vintagehjelme, der kopierer mode fra 1950'erne. De supplerer ikke kun billedet af "old school" -cyklisterne, men er også i stand til at redde dig, når det er nødvendigt.

Bandannas og klassiske aviatorguggler kan også tilskrives listen over must-have biker-tilbehør. På det tidspunkt havde de første motorcyklister virkelig luftfartøjsgurgler; denne artikel er så praktisk, at den næsten ikke har ændret sig efter 80 år.

Handsker

Cyklister foretrækker fingerfri handsker i blødt læder med nitter på håndleddet og små huller på bagsiden af ​​hånden. Hvis du bærer sådanne handsker, kan du bruge din foretrukne gadget uden at fjerne handsken. Dette modetilbehør bruges også af cyklister såvel som unge mennesker, der elsker rockmusik.

Pouch

Ud over læderbukser og -støvler har enhver stålhesteejer en bikerpose, som normalt er fastgjort til et bælte. Dette tilbehør er for det meste lavet af python eller krokodille læder, pyntet med kurvede elementer, præget med indviklede mønstre, og ofte bærer de cyklistsymbolik. Når de laves for hånd, er de lige så kreative som de er multifunktionelle. Normalt tilbyder de flere rum til bekvemt at placere en mobiltelefon, cigaretter, lighter, penge og mange andre vigtige ting.

Smykker

biker-tilbehør

Rigtige cyklister taler sjældent om sig selv. Der er dog ting, der tavs kan formidle styrken af ​​ånd, mod og beslutsomhed for disse spændingssøgende på motorcykler. Disse varer er smykker til cyklister. Et solidt bredt læderarmbånd har været en uundværlig egenskab for de allerførste cyklister. Det har ikke mistet sin relevans nu.

I dag er en cyklist en ring, et massivt armbånd og et kraniet-vedhæng must-have elementer for enhver cyklist. Dette tilbehør er lavet til at vare takket være specielt udvalgte legeringer. Det mest almindelige materiale til biker-smykker er 925 sterlingsølv. Ikke kun er denne legering smuk og tiltalende, men også meget holdbar og langvarig.

Ældre indlæg
nyere indlæg

Mest Sælgende

Luk (esc)

NYTT ÅRSALE!

20% rabat på NYTT ÅRSALG!

+ Gratis levering til alle varer

Aldersbekræftelse

Ved at klikke på Enter bekræfter du, at du er gammel nok til at indtage alkohol.

Søg

Kurv

Din indkøbskurv er tom.
Shop nu