Gratis forsendelse til hele verden for alle varer

Amerikanske bikerklubber: fortiden og nutiden

For de fleste mennesker er ordet biker tæt forbundet med bander med langhårede hooligans på brølende motorcykler, der ringer motorveje til lyden af ​​hård rock. På mange måder blev dette billede dannet takket være amerikansk film. Biker-temaet er fremtrædende i De Forenede Staters kultur. Imidlertid er det virkelige billede af denne bevægelse meget mere kompleks og mangfoldig.

Hvem er cyklister?

Biker er et derivat af ordet 'cykel', som er en motorcykel. En motorcyklist og en motorcyklist er imidlertid ikke den samme ting. Selvom begge bruger en lignende type køretøj, risikerer du at forårsage ham en meget alvorlig fornærmelse, hvis du kalder en rigtig cyklist en motorcyklist. Derfor skal vi først finde ud af, hvordan de adskiller sig fra almindelige motorcyklister for at bestemme, hvem der er motorcyklister.

Folk begyndte at køre på motorcykler længe før cyklistens subkultur opstod. I modsætning til en almindelig motorcyklist anser en cyklist imidlertid sin stålhest for at være mere end bare en tohjuling. At være cyklist er en filosofi, der definerer rytterens liv, hans værdier og prioriteter. Der er endda sådan noget som 'let læser' filosofi. Det modtog sit navn fra den berømte film fra 1969, hvor den først blev artikuleret.

Denne filosofi er baseret på fire principper:

1) Frihed. En cyklist bør ikke have nogen ejendele. Han er en fri rytter, der kører de uendelige vidder på motorveje.

2) Ære. En ægte cyklist skal overholde en cykelkodeks for ære. Han vil aldrig skade en begynder, han vil hjælpe dem, der er i problemer; han vil ikke ydmyge eller fornærme sine kolleger, især hvis fremmede kan se det.

3) Loyalitet. En cyklist skal respektere traditionerne i denne bevægelse. Han er ansvarlig for sine handlinger. Han skulle indse, at uanset hvad han gør, er det ikke kun på egne vegne, men også på vegne af mange tusinder af ligesindede.

4) Individualitet. Som en værdsætter sin indre frihed fremmest kan en cyklist ikke glemme sin stålhest. En motorcykel til en cyklist er noget han skal passe på og tilbede. Det skal behandles med respekt og værdsættes. En cyklist skal søge måder at understrege sin motorcykels originalitet og individualitet.

Fødselen af ​​de første motorcykelklubber

De første motorcykler blev bygget og patenteret af en engelskmand Edward Butler (1884) og tyskere Gottlieb Daimler og Wilhelm Maybach (1885). Den nye opfindelse, der var forholdsvis overkommelig for mennesker, fik hurtigt popularitet blandt folk. Snart dukkede et netværk af motorklubber ud i hele Amerika. For det meste var deres medlemmer fra samfundets nedre lag, der arbejdede på amerikanske fabrikker eller ikke havde en bestemt type besættelse. De første kendte motorcykelklubber var "Yonkers MC", "San Francisco MC" og "Oakland MC".

Fremkomsten af ​​motorcykelklubber indebar ikke, at underkulturen af ​​cyklister var oprindeligt. Som sådan optrådte den først efter Anden verdenskrig, i anden halvdel af 1940'erne. Der er en legende om, at det blev grundlagt af amerikanske piloter fra 330-skvadronen, der kom hjem efter krigen og ikke kunne finde deres plads i livet. Der er dog grunde til at tro, at denne historie bare er en smuk legende skabt af en af ​​de mest berømte amerikanske bikerbande Hells Angels.

Faktisk kom den første rigtige veteran fra denne skvadron til klubben kun 3 år efter dens stiftelse. Desuden prydet klubbens emblem - en kranium med vinger - aldrig flyene i det 330. skvadron, selvom det blev fundet blandt symbolerne på den amerikanske luftvåben. F.eks. Kan det ses på flyet fra den 85. kampflyvemaskine og på symbolikken i den 552. bombercadron.

Et vendepunkt i cyklistens historie

Kort efter motorcyklernes bevægelse opnåede motorcyklister et ekstremt negativt ry. Det hele startede med en hændelse i juli 1947 i byen Hollister, Californien, som medierne senere kaldte ”Hollister-oprøret.” Det vides ikke nøjagtigt, om oprøret virkelig fandt sted. Alt, hvad vi ved med sikkerhed, var, at Hollister fra 4. juli til 6. juli var vært for en motorcykel-rally, hvor flere tusinde mennesker deltog.

Ifølge medierapporter indledte en gruppe af cyklister et oprør. Artiklerne i magasinet San Francisco Chronicle and Life (dette materiale blev illustreret med et iscenesat foto af en beruset fyr på en motorcykel) forårsagede et betydeligt offentligt skrig. Et par år senere blev filmen The Wild One med hovedrollen i Marlon Brando filmet på baggrund af disse begivenheder. Det malede et negativt portræt af motorcyklister som mob og hooligans. Stereotype-billedet af en cyklist begyndte at tage form.

Den amerikanske motorcyklisterforening (AMA) reagerede på Hollister-hændelsen og sagde, at kun en procent af alle motorcyklister kunne betragtes som ulovlig, og de resterende nioghalv procent er lovlydige borgere. Ideen om "en procent" appellerede straks til forbrydere, der foragtede AMA, dens begivenheder og medlemmer, idet de anså dem for anstændige og bløde. Som et resultat begyndte disse motorcyklister at kalde sig "en-procent", og alle andre motorcykelklubber blev "99-procent". Nogle forbrydere begyndte at bære et "1%" -skilt på deres jakker.

På trods af Hollister-oprøret var motorcykelbevægelsen og motorcykelklubber ikke forbudt. I 1960, i hippies storhedstid, blev der desuden flere og flere mennesker, der kom med i cyklisterne. Som svar på den offentlige interesse rullede Hollywood en række film om ryttere af jernheste: "Motor Psycho", "The Wild Angels", "Hells Angels On Wheels" (unge Jack Nicholson spillede hovedpersonen og filmen medvirkede de rigtige Hells Angels inklusive Sonny Barger selv), "Hell's Bloody Devils", "Wild Rebels", "Devils Angels", "The Hell Cats". Tomter var temmelig primitive: vilde, beskidte cyklister drikker, voldtager kvinder og kæmper med politiet og hinanden. På baggrund af dette papirkurv lyser Easy Rider (1969) som en lys stjerne. Denne film gik langt ud over biker-temaet i et forsøg på at tegne et billede af den oprørske generation i 1960'erne. Billedet af en cyklist blev meget tiltalende for romantikere, våghalser og spændingssøgende. Cykelklubber begyndte at sprede sig rundt om i verdenen som en ild.

Amerikanske civile mod cyklister

Enhver, der så Easy Rider, kan huske, hvordan historien om to hovedpersoner slutter. De dræbes af en landmand med en jagtriffel. Han dræber dem, som det kan se ud, uden grund, og derfor hatede mange seere ham.

Men hvis du dykker ned i USAs historie i 1960'erne, vil du indse, at dette var et illustrativt eksempel på krigen mellem civile og cyklister, der fandt sted i vestlige og sydlige stater i Amerika. Landmænd og beboere i små byer ønskede at ødelægge cyklister som en klasse. De næste XNUMX år har imidlertid vist, at de ikke var bestemt til at vinde denne krig.

For at være retfærdig var det ikke landmænd og små barejere, der startede konflikten. Oprørernes anstiftere var som regel cyklister. Du skal huske, at i 1960'erne havde vi ikke satellitter og overvågningskameraer til at opretholde orden på gaderne. Politiet havde ikke engang gode kommunikationsmidler, og ofte blev samspillet mellem forskellige politistrukturer udført med en almindelig kabelført telefon. Derfor kom cyklister ofte med at overtræde loven.

Desuden ejede politiet ikke hurtige cykler, der kunne konkurrere med hurtige Harleys og specialbyggede choppere. I henhold til de daværende gældende regler, måtte enhver sheriff købe en bil til sig selv, som derefter blev pyntet med statens våbenskjold. Oftere end ikke var det tunge uhåndterlige køretøjer, som ikke kunne konkurrere i hastighed og manøvrerbarhed med nogen, selv ikke den mest sjoveste cykel.

Så begyndte konfrontationen mellem cyklister og den civile befolkning i midten af ​​1960'erne. Før det var der meget få cyklister til at udgøre nogen trussel. Derudover var de fleste cyklister enten 16-17-årige eller embedsmænd, der ikke var særlig farlige for nogen.

Alt ændrede sig i 1960'erne, da virkelige duvere, hooligans og kriminelle kom ind i cyklens sadler. Mens motorcykelklubber kun havde 10-20 medlemmer, opførte cyklisterne sig forholdsvis roligt. De samledes uden for store byer for at oprette lejre midt i et malerisk felt eller i nærheden af ​​en sø. De tilbragte flere dage med at konsumere alkohol, amfetaminer eller milde stoffer, have sex og underholde sig med forskellige cykelrelaterede aktiviteter (for eksempel trækkraft på cykler). Undertiden rejste de til den nærmeste by for at købe mere alkohol eller mad. Efter et rally er forbi, gik cyklister bare hjem.

Men det var indtil det tidspunkt, hvor kun 40-60 cyklister deltog i sådanne sammenkomster. Da bikerklubber blev udbredte og nogle begivenheder samlet tusinder af mennesker, begyndte cyklisterne at føle deres almægtighed ganget med fuldstændig straffrihed. Talrige motorcykelbande begyndte at sprede en rigtig lovløshed og kaos. De fangede små byer og gårde, angreb politifolk og lensmænd, frarøvede butikker og barer, knuste kirker, plyndrede folks hjem osv.

Den lokale befolkning var ikke glad for sådanne raids, der minder om de mørke tider i middelalderen. Til at begynde med var rigtige trefninger sjældne, i det mindste indtil motorcyklister begyndte at begå alvorlige forbrydelser. Efter at blive ægte gangstere blev motorcyklister i stigende grad involveret i røverier og bank heists. De stoppede også ofte lastbiler og tog eventuelle værdifulde ting fra dem, plyndrede og brændte gårde, voldtog og dræbte deres beboere.

I et land, hvor alle har ret til at eje skydevåben, var indbyggere i små byer imidlertid ikke tavse ofre. De begyndte at afvise motorcyklister, hvilket er grunden til, at livet i landdistrikterne i nogle stater i næsten 10 år lignede det vilde vests tid. Landmænd og borgere fangede cyklister og bogstaveligt talt lynchede dem. De skød på motorcyklister ved enhver lejlighed eller rammede dem med deres biler.

I henhold til statistikkerne fra disse tider døde eller såret ca. 1000 individer hvert år i Amerika som følge af denne krig. Men denne statistik vedrørte kun den civile befolkning. Ingen ved, hvor mange cyklister der blev dræbt og begravet i marskerne med deres motorcykler. Der findes heller ingen data om cyklister dræbt i krigen mellem motorcykelbande.

På trods af alle anstrengelser kunne politiet ikke ændre situationen til det bedre. I slutningen af ​​1970'erne begyndte krigen imidlertid at aftage. Der var flere grunde til at reducere aggressivitet mellem cyklist og lokale.

Først og fremmest begyndte cyklister kun at køre i adskillige, godt bevæbnede grupper. For det andet ophørte de næsten fuldstændigt med at raidre byer og kruse folk. For det tredje stoppede de med at bestyrde lastbiler, der tilhørte enkeltpersoner, og skiftede deres opmærksomhed mod køretøjer, der ejes af virksomheder. Og vigtigst af alt var de klar over, at politiet ikke er så ubrugelig, som de plejede at tænke. For eksempel, hvis de informerede politiet om deres stævner, blev de forstærkede politienheder en fremragende beskyttelse mod skytter blandt befolkningen.

Efterhånden sluttede krigen med cyklister og landmænd næsten ende. I de senere år er det mindre almindeligt at høre, at grupper af lokale beboere stiller væbnet modstand mod medlemmer af motorcykelklubber. Men dette betyder ikke, at rednecks opgav ideen om hævn. Nu foretrækker de geriljametoder: de skubber motorcyklister ud af veje med deres lastbiler, kæmper med dem på gade spisesteder eller barer, rammer eller sætter deres parkerede motorcykler i brand, eller som i Easy Rider-filmen skyder de på forbipasserende motorcyklister ud af vinduerne på deres biler.

Og her er resultatet: i slutningen af ​​2010'erne dør kun 20 motorcyklister i hænderne på den amerikanske civile befolkning hvert år. Samtidig dør årligt omkring 2000 cyklister i ulykker.

Grundlaget for en Biker Club

Bikers 'filosofi er baseret på de principper, der er vedtaget i ulvepakken. En ulv betragtes som et yndlingsdyr blandt motorcyklister. Et stort antal motorcykelklubber bruger billeder af ulve i deres emblemer. En ulv er et stærkt, intelligent, hårdt og uafhængigt dyr, der kan leve både i en pakke og alene. I mange kulturer har ulve tvetydige træk. På den ene side er det et snigende, grusomt og glupskt dyr, en menneskes fjende. På den anden side betragtes han som en stolt og ædel ensom rovdyr. Biker-samfundet holder sig, som du måske gætter, til den anden mening.

Langt de fleste cyklister er organiseret som en ulvepakke. De har samtidig et strengt hierarki og demokrati, hvilket betyder, at hvert medlem har fulde og lige rettigheder. Samtidig har amerikanske bikerklubber en klar bias i retning af militære strukturer, da der er en klar sondring mellem "officerer" og "soldater". Det skyldes sandsynligvis, at krigsveteraner dannede rygraden i motorcykelklubber, da de først optrådte.

Der er det andet synspunkt. De første amerikanske cyklister boede i de sydlige stater. Det er ikke overraskende, at de tog den berygtede Ku Klux Klan som model. Ku Klux Klan blev oprindeligt grundlagt af borgerkrigsveteranerne (1861-65), som ikke var fremmede for stive organisatoriske strukturer. At opbygge en klub baseret på principperne om militær dannelse hjælper med at overleve og udvikle sig under betingelser med konstant pres fra staten og samfundet.

De fleste klubber med en procent giver ikke kvinder fuldt medlemskab, men kan tildele dem en "særlig status". Det menes også, at forbudsklubber ofte følger sexistiske og racistiske politikker og ikke indrømmer medlemmer af medlemskab, der ikke er kaukasiere.

De største cyklister i Amerika

I USA er mange bikerbande registreret lovligt. De har deres egne websteder, sælger varer med deres 'firma' farver, arrangerer forskellige stævner og løb og accepterer også donationer. Nykommere ved nogle gange ikke engang om kriminelle aktiviteter, som en klub er involveret i. Ofte er store motorcykelklubber fjendtlige overfor hinanden, især forbudsklub.

F.eks. Fandt der i 2002 sted et sammenstød mellem Mongols MC og Hells Angel's medlemmer i byen Laughlin, Nevada. Som et resultat blev tre cyklister dræbt. Ifølge politiet kunne mongolerne provokere ildkampen for at hæve deres status i motorcyklistersamfundet. En anden større undersøgelse skete samme år, og Hells Angels var involveret igen. Denne gang kolliderede de med hedningerne, som angiveligt blev rasende over, at englene havde en demonstration på deres område.

Den sidste højprofilerede hændelse kaldet Waco Shootout skete i 2015. En massiv slagsmål med mere end 200 motorcyklister fandt sted i baren Twin Peaks i Waco, Texas. Medlemmer af tre konkurrerende motorcykelbande The Cossacks, The Bandidos og The Scimitars var samlet der for at afgrænse deres indflydelsessfærer. Den fredelige dialog fungerede ikke, og mødet sluttede med en blodig massakre med brug af skydevåben og kolde arme. Som et resultat døde 9 mennesker, 18 blev såret, og 192 personer blev arresteret af politiet.

Nedenfor er de største og mest kendte amerikanske motorcykelklubber.

Bandidos MC

Banden opstod i midten af ​​1960'erne. Det blev grundlagt af Vietnamkrigsveteraner, der var utilfredse med regeringens holdning. Rider rundt i landet tilbragte disse mennesker deres nætter overalt, hvor deres cykler tog dem. De begik ofte småforbrydelser. Nu Bandidos består af 2500 mennesker og beskæftiger sig med videresalg af marihuana og kokain købt i Mexico. For ca. 10 år siden begyndte de at producere methamphetamine. Bands indtægter svarer til flere millioner dollars årligt. Nykommere er ofte involveret i produktion og transport af stoffer, mens gamle medlemmer beskæftiger sig med organisatoriske spørgsmål. Banden består hovedsageligt af hvide amerikanere og latinos.

Hells Angels MC

Denne cykelklub har eksisteret i mere end 70 år og er kendt over hele verden. De er officielt involveret i salg og opgradering af Harley-Davidson motorcykler. Uofficielt producerer og sælger Hells Angels forskellige stoffer involveret i sexhandel og tyverier. Klubbens image er stærkt romantiseret, men sandheden om dem er skrevet i Hunter Thompsons bog Hell's Angels (1967). Du kan læse mere om Hells Angels 'historie og aktuelle anliggender i en af ​​vores indlæg.

Mongoler MC

Banden stammer fra 1969 i Californien. Nu har de fra 1000 til 1500 medlemmer. Mongoler er den mest aggressive motorcykelbande i USA. De begår ofte voldtægt, krus og endda dræber mennesker. Mongolens medlemmer er meget hengivne til banden og stopper enhver manifestation af respekt. De provoserer kampe, hector folk i barer, slår ned på ubevæbnede civile osv. For et par år siden har et bande-medlem skudt en SWAT-officer med en hagle.

Forbudsmænd MC

Banden blev grundlagt i Illinois for 80 år siden. De undgår ikke nogen kriminel aktivitet, der lover indkomst. De sælger narkotika, kontrollerer bordeller og udpresser penge fra virksomhederne. Tidligere klubpræsident Harry Bowman blev betragtet som en af ​​de mest efterspurgte FBI-kriminelle. I 1999 blev han dømt til 2 livsfængsler.

hedninge MC

Hedninger er et influential bande, der opererer ved Atlanterhavskysten. Banden har omkring 220 medlemmer, der sælger narkotika, slår penge ud af debitorer, sætter huse i brand og påtager sig ethvert andet beskidt job i deres delstat Maryland eller større byer som New York, Pittsburgh og Philadelphia.

Sons of Silence MC

Colorado-banden har et kapitel i Tyskland. The Sons of Silence forener omkring 270 mennesker fra 12 stater. De beskæftiger sig med forskellige typer forbrydelser, men hovedindkomsten kommer fra illegal handel med narkotika. I 1999 blev flere dusin medlemmer af klubben tilbageholdt af føderale sikkerhedsstyrker i Denver. Der blev beslaglagt 8.5 kg metamfetamin og 35 våben under søgningen.

Vagos MC

Banden inkluderer omkring 400 officielle medlemmer, plus de har omkring 3,000 hang-arounds. Banden opererer på Californien, Hawaii, Nevada, Oregon og endda Mexico. For et par år siden blev de fanget med rødhånd, da de lavede booby-fælder. Dusinvis af bendes medlemmer blev dømt til fængsel. De arresteres ofte for ulovlig besiddelse af skydevåben, narkotikahandel, skudvåben, butiksløft og tyveri.

Ældre indlæg
nyere indlæg
Luk (esc)

Søg

Kurv

Din indkøbskurv er tom.
Køb nu