Gratis forsendelse til hele verden for alle varer

The Hells Angels - The Last American Heroes

Hells Angels er verdens største motorcykelklub med kapitler (filialer) over hele kloden. Sammen med Outlaws MC, Mongols MC og Bandidos MChører Hells Angels til de såkaldte The Big Four fra forbudte cykelklubber. I dag er Hells Angels den mest berømte motorcykelklub. Retshåndhævende myndigheder i nogle lande kalder dem a motorcykel bande og beskyldning for narkotikahandel, afskedigelse, handel med stjålne varer osv. Klubbens medlemmer hævder at være fredelige motorcykelentusiaster, der er samlet om fælles motorture, møder og sociale arrangementer. Sandheden er, som de siger, et eller andet sted i midten.

Historie

Ifølge legenden afspejlet på Hells Angels-embedsmanden internet side, havde den amerikanske luftvåben en 303. tunge bombeflysskvadron kaldet Hell's Angels under XNUMX. verdenskrig. Den blev opkaldt efter den navngivne film instrueret af Howard Hughes, som mange piloter elskede. Efter krigens afslutning og enhedens opdeling blev piloterne efterladt uden arbejde. Disse amerikanske helte havde en fornemmelse af, at deres hjemland havde forrådt og overladt dem til at kæmpe for sig selv. Tidligere luftfartøjer havde intet andet valg end at gå imod deres eget land. De begyndte at køre på motorcykler, samlet i motorcykelklubber og gjorde oprør.

Der er to forskellige versioner af Hells Angels MC-oprindelsen. En af dem siger, at denne cyklistklub blev bygget på grundlag af to andre motorcykelforeninger - Boozefighters og Pissed Off Bastards, begge involveret i de berygtede Hollister-optøjer (denne begivenhed vises i filmen The Wild One med Marlon Brando). Deres medlemmer støttede ideen om eskadrons veteran Arvid “Oley” Olsen om at forene begge klubber ved navn Hells Angels. Dette skete i 1953 i San Francisco.

I henhold til den anden version blev de første Hell's Angels oprettet af 13 mennesker fra byen San Bernardino i 1955.

Uanset hvad blev det officielle logo for Hells Angels MC, en kranium med vinger, skabt af præsidenten for San Francisco-kapitlet Frank Sadliek. Klubens officielle farver blev hvid og rød.

I 1960'erne blev Ralph Hubert Barger, bedre kendt som Sonny Barger, valgt til præsident for kapitlet i Oakland (Californien, USA). Senere blev han præsident for Hells Angels MC World. Faktisk begynder cyklistens historie (i moderne forstand) med denne person. Da han blev medlem af klubben i en teenageralder, glorificerede Sonny Berger dets navn og førte det ud i verden. Det var Barger, der registrerede Hells Angels-mærket og deres symbolik. I løbet af Barger regeringsperiode begyndte cyklister regelmæssigt at deltage i massive motorture og betale medlemskontingent. Takket være hans karisma og medfødte talent for PR er ikke kun Auckland-kapitlet men også Hell Angels som helhed blevet den mest berømte motorcykelklub i verden.

Under Sonny Barger erhvervede motorklubben også sin moderne struktur. Det var ikke længere en kaotisk forening af motorcyklister, men en organisation med et charter, medlemskontingent, traditioner, et stift hierarki (støtte, hangaround, udsigter, medlem) og autoritær ledelse (inklusive officerer, vicepræsident og præsident).

Sonny Barger tilbragte næsten 20 år i fængsler. Nu bor han i Oakland med sin kone Sharon. De ejer en cykelbutik og et værksted. Kræft i halsen i 1980'erne fjernede hans evne til at tale, og han kommunikerer med verden gennem et specielt udstyr fastgjort til hans hals. ”Jeg fortryder ikke noget. Jeg havde det meget sjovt, og endda er fængslet ikke for meget straf for mit liv ”, siger Barger.

Det er bedre at regere i helvede end at tjene i himlen

Disse ord ytret af Sonny Barger i den klassiske film "Hell's Angels on Wheel" kan betragtes som mottoet for Hells Angels i forhold til andre motorcykelklubber. Når vi taler om det, er der de store fire af motorcykelklubber, inklusive de største organisationer: Hells Angels, The Outlaws, The Bandidos og The Pagans.

Forlovsmændene optrådte i 1957 på hælene på den sensationelle film "The Wild One". De tog emblemet på læderjakken fra Marlon Brando til deres logo (en kranium med håndvægtsformede knogler). For det meste er forbrydere mennesker, der af forskellige grunde ikke blev accepteret til Hells Angels. På grund af det betragter de Hells Angels som for prætentiøse. De er i en tilstand af konstant krig med Hells Angels.

Bandidos begyndte sin historie i midten af ​​1960'erne. Hunter Thomas i sin bog "Hells Angels: den mærkelige og den forfærdelige saga" udpeger 1965 som året for klubbens etablering. Deres logo er en mexicansk gangster med potte maver (selvom de ifølge klubben ikke accepterer ”stinkende mexicanere”). Bandidos er berygtede for at angribe små byer i Texas og pålægge dem en hyldest. De kæmper konstant med Hells Angels for en større andel i markedet for sexhandel og prostitution.

Pagans MC er sandsynligvis den mindst kendte klub blandt de fire store. De kan ikke prale af en god struktur - de er dårligt organiserede og har få grene (alle er placeret i USA). De er dog meget brutale, og næsten alle medlemmer af klubben serverede i et fængsel mindst 3 gange.

Hells Angels er bestemt foran disse klubber i løbet om ledelse. Dette kan forklares med flere faktorer: de er de første, der er grundlagt, de kan prale af et par kendte juridiske bevægelser (Rødt og hvidt, Big Red Machine, Defense Fund, Keep the real America ...), og de er velorganiserede. Oven i det ses Hells Angels ikke i absolut tankeløse aktiviteter (i modsætning til Bandidos, der angreb på banker, der bærer klubveste).

Selvom krigen mellem disse motorbande har foregået i årtier, er den mere vejledende i sin natur. Nogle gange greb The Outlaws imidlertid nogle fiefdommer fra Hells Angels (det skete, da Sonny Berger og et andet HA-lederskab tjente i et fængsel i midten af ​​1970'erne), men langt og stort holder Hells Angels cyklistens verden under deres kontrol .

Biker krige

Motorcykelklubber befinder sig ofte sammen med hinanden for kontrol over territorier. Undertiden udvikler disse konflikter sig til væbnede sammenstød med adskillige sårede og dræbte. Hells Angels-medlemmerne er fremtrædende deltagere i biker-krige.

I de senere år har Hells Angels været på en dødelig fej med rivalerne fra Bandidos i Tyskland. Som et resultat af regelmæssige sammenstød er der døde og sårede på begge sider. I maj 2010 mødtes repræsentanter for begge bander i Hannover og indgik en våbenhvileaftale. Tilsvarende biker-krig fandt sted i Danmark, andre skandinaviske lande (”Store nordiske krig”), England, Canada og i mange lande, hvor Angel's kapitler og andre motorcykelklubber skal dele det samme territorium.

Klubbens symbolik

Det officielle logo for Hells Angels motorcykelklub er en kranium med vinger. Oprindeligt blev logoet kopieret og ændret kreativt baseret på emblemet fra amerikanske luftvåbenenheder. Forfatteren af ​​den originale skitse var Frank Sadliek, præsident for San Francisco-klubbkapitlet. Billedet af kraniet og logooplysningerne er senere blevet ændret et par gange.

De officielle farver på emblemet og symbolerne er røde og hvide - inskriptionerne er lavet i røde bogstaver på en hvid baggrund. Dette gav klubben et af sine kaldenavne - "De røde og hvide".

En anden hyppigt anvendt eufemisme til klubbenavnet er 81 fra sekvensnummeret på bogstaverne "H" og "A" i det engelske alfabet. Patches med disse breve kan ses på medlemmer af såkaldte supportklubber, da det fulde navn kun kan bæres af gyldige medlemmer af Hells Angels.

Klubbens symbolik afbildet på læder- eller denimvest er repræsenteret af farver. Hells Angels Colors består af tre dele: to bueformede pletter (top- og bundvippere) og den centrale del, som er et billede af kranier med vinger. Hells Angels 'medlemmer har også fire rektangulære striber på brystet med navnet på klubben, placeringen af ​​et bestemt kapitel, en motorcykers kaldenavn og hans position i hierarkiet. Du kan også se pletter på 1% og forskellige forkortelser pudset på motorcykeludstyr og gear, såsom:

AFFA - Angels Forever Forever Angels

HAR - regler for Hells Angels

FTW - F ** k Verden

DILLIGAF - Ser det ud som om jeg giver AF ** k?

SS Filthy Few er særlige elitemedlemmer i Hells Angels, der modtog denne titel til særlige fordele (normalt for at dræbe folk, der modsatte sig klubben eller dens medlemmer).

1% - dette symbol bæres ikke kun af Hells Angels men også af enhver Outlaw Motorcykelklub. Det indikerer at tilhøre topcyklisteklassen, der ifølge disse mennesker er 1% af det samlede antal cyklister i verden.

Hells Angels Hierarchy

Hells Angels MC World består af individuelle kapitler, der dybest set er dens grene på et bestemt område. Et kapitel kan oprettes på grundlag af en motorcykelklub, der allerede opererer i denne region eller bygget fra bunden. Det tager mindst fem cyklister, der deler klubbens ideologi, støtter dens mål og er enige med chartret om at åbne et nyt HA-kapitel.

For at komme i gang med et kapitel skal stifterne søge klubbhovedet i Oakland. Derefter vil kapitellederne stemme for eller imod denne gren på generalforsamlingen. Inden man får det officielle navn på Hells Angels MC, har en klub status som Prospect Club (dvs. det er på en prøvetid). Efter en tid (fra et til tre år) tilslutter en klub sig officielt Hells Angels MC World og har ret til at bære Angels Colours.

I dag er Hells Angels-kapitler på plads i enhver amerikansk stat, i næsten alle provinser i Canada såvel som i Brasilien, Argentina, Australien, Sydafrika, New Zealand, Spanien, Frankrig, Belgien, Holland, Tyskland, Italien, Schweiz, Liechtenstein, Storbritannien, Finland, Norge, Sverige, Danmark, Grækenland, Rusland, Portugal, Chile, Kroatien, Luxembourg, Ungarn, Den Dominikanske Republik, Tyrkiet og Polen. Der er også klubber i Island, Litauen, Japan og Letland, som endnu ikke er en del af Hells Angels, men de vil blive officielle kapitler i den nærmeste fremtid. Derudover kan der være autonome kapitler i forskellige byer i det samme land.

Engelens forretning

Hells Angels 'samlede forretningsimperium kan opdeles i flere store grupper:

1. Transport og kontrol over narkotikatrafikken (i modsætning til den almindelige opfattelse handler Hells Angels ikke personligt med stoffer) Denne del af virksomheden er den mest rentable, men også den mest modstridende. HA-medlemmer fordømmer (i det mindste officielt) brugen af ​​stoffer undtagen marihuana og amfetaminer. En sådan overbevisning forhindrede imidlertid ikke Sonny Barger i at bruge kokain i hele sit voksne liv. Dusinvis af Hells Angels er blevet dømt for salg, transport og produktion af ulovlige stoffer (der er endda en berømt film med Charlie Sheen i hovedrollen "Chasing the Shadow", der er filmet baseret på et af sådanne sager).

2. Sexhandel og prostitution. Som det for nylig er blevet afsløret, tvinges cirka 50% af prostituerede i Hamborg alene til at betale til Hells Angels. I USA pålægger banden en hyldest til prostituerede og har også deres egne kyllinger, som bringer dem de penge, de tjener. Hells Angels opdeler kvinder i to kategorier: kyllinger og gamle damer. Kyllinger hører til hele banden, og enhver kan tage dem når som helst. Banden tvinger kyllinger til prostitution og tager alle de penge, de tjener. Gamle damer hører til et specifikt medlem af klubben (ofte er det deres hustruer). De udøver aldrig prostitution, men mange af dem fungerer som strippere i natklubber, der tilhører Hells Angels.

3. Cykeltyveri. Dette er en klassisk forretning, og der er ikke meget nyt, vi kan sige om det (selvom mange motorcyklister er bange for at købe cykler i butikker ejet af Hells Angels).

4. Cykeltilpasning, motorcykelindstilling og handel med biker-relaterede produkter (T-shirts, læderjakker, biker smykker, etc.). Dette er også en klassisk forretning for motorcyklister. En af sådanne butikker i Oakland, Californien, ejes personligt af Sonny Barger. Enhver, der besøger det, kan let møde Sonny selv eller hans kone Sharon.

5. Juridisk support-begivenheder og club merchandising. De mest kendte begivenheder, der blev grundlagt af Hells Angels, er Keep the real America - Støtt din lokale Hells Angels Motorcykelklub, Poker Run og Cancer Run. De to første begivenheder er designet til at støtte HA (dog for det meste er dette snarere en moralsk støtte) og forklare civile, at cyklister er gode fyre. Den sidstnævnte begivenhed er meget mere nysgerrig.

Cancer Run er en 150 km motorcykeltur, som enhver cyklist kan deltage i mod betaling. For disse penge deltager cyklister på en grupperejse, deltager i nogle underholdende aktiviteter og spiser en middag på et forudbestemt spisested (mad er traditionelt inkluderet i prisen). De indsamlede penge overføres til en af ​​barnekræftens velgørenhedsorganisationer. Hvor er virksomheden, spørger du måske? Faktum er, at under cyklisterne af en sådan motorcykelkør transporterer cyklister narkotika, normalt fra en by, hvor turen starter til et sted, hvor det afsluttes. Politiet er normalt opmærksom på den ulovlige aktivitet, men det er simpelthen umuligt at stoppe en enkelt motorcykel under sådanne kørsler, da der er tusinder af dem.

Officiel support merchandising

Den første og måske den største af disse projekter er Big Red Machine New York, et motorcykelforhandler og handel med beslægtede varer (for eksempel sweatshirts med temmelig forbløffende kunst). Nogle af de største berømtheder flagrer tøj fra Hells Angels, for eksempel Mickey Rourke (han siges at være en ven af ​​Englene, og selv indtil for nylig hentede han livvagter kun fra medlemmerne af Hells Angels). Den country-vestlige musikstjerne Willy Nelson (der for øvrig er den eneste person, der tildeles titlen "Ærlige Hells Angels") og præsident for Ku Klux Klan og en ganske indflydelsesrig politiker David Duke er også aktive tilhængere af Hells Angels og deres projekter.

Et andet support merchandising-projekt blev initieret af San Jose-kapitlet og kaldes Rød og hvid. Det blev dybest set kopieret fra Big Red Machine New York, men skaberne tilføjede lidt sydlig smag til det. Mange mennesker i de sydlige stater bærer tøj med Hells Angels-symbolikken, fordi de bærer den amerikanske ånd.

Forsvarsfondsprojektet er opstået som et retligt forsvar af HA i 1970'erne. Engels advokat besluttede, at banden havde brug for massens støtte for at skygge et billede af dårlige drenge og kriminelle, der havde sat sig fast i klubben. Projektet lykkedes at opnå nogle konkrete resultater: politiet stoppede kun med at gribe mennesker, fordi de tilhørte klubben, og vedholdende journalister fulgte med på hvert trin af de retshåndhævende myndigheder under arrestationer eller efterforskninger mod Hells Angels. Det hjalp med at skabe et lidt mere positivt billede af banden (såvel som alle cyklister generelt).

Et andet velkendt støtteprojekter er Sharon Bargers initiativer kaldet gratis Sonny Barger (det blev afholdt under hendes mands fængsel) og Sonny Bargers An American Legend. Sidstnævnte er døde for nylig, selv om næsten enhver amerikansk cyklist for et par år siden overvejede sin pligt til at have en Sonny Barger - en amerikansk legende-T-shirt.

Den første af disse projekter sluttede med et stort benderparti, der blev kastet, efter at Sonny blev frigivet fra fængslet. Det siges, at festen havde næsten tusinde gæster. Der er stadig små årlige fester til ære for denne begivenhed. Det andet projekt kører stadig, og selvom det ikke har en online tilstedeværelse, kan du bestille Sonny Barger - En amerikansk legende T-shirt via mail.

"Sort kiks" og andre politioperationer mod "Hell's Angels"

I 2001 lancerede det amerikanske kontor for alkohol, tobak, skydevåben og eksplosiv (ATF) operation Black Biscuit. Agent Jay Dobyns blev introduceret til banden under navnet Jay “Jaybird” Davis. Det lykkedes ham at skaffe tillid blandt englene ved at simulere mordet på et medlem af en af ​​de stridende bander. Han blev hurtigt et plasteret medlem med ret til at deltage i større bande-anliggender, såsom transport af store forsendelser af narkotika, racketering, mord osv. I løbet af hans tid undercover indsamlede Dobyns beviser, der gjorde det muligt for Hell's Angels at blive beskyldt af narkotikasmugling, afpresning og mord. Sommeren af ​​operationen og adskillige ATF-angreb blev sommeren 2003 arresteret. 52 Angel og deres medarbejdere blev arresteret. 16 personer blev fængslet på sigt for vold og mord.

Den 13. december 2010 foretog det tyske politi eftersøgninger i klubhuset og klubbenes hjem i forbundsstaterne Bayern, Baden-Württemberg og Rheinland-Pfalz. Operationen involverede mere end 900 politibetjente. Som et resultat er flere personer arresteret og et stort antal våben (haglgeværer, rifler, samurai sværd, macheter, knive og brandflasker) er blevet beslaglagt.

Hells Angels I litteratur og biograf

På toppen af ​​deres skandaløse popularitet har Englene været helte i mange litterære værker. Ifølge banden er den bedste bog om dem Hell's Angels: The Strange and Terrible Saga of the Outlaw Motorcycle Gangs af Hunter Thompson. Cyklisterne er også med i en episode af The Electric Kool-Aid Acid Test af Tom Wolfe.

Der er også adskillige film med helvedeengler som Hells Angels on Wheels, Angels From Hell, Hell's Angels'69 osv. Angels blev karakterer 'prototyper i det sensationelle tv-show Sons of Anarchy.

I perioden 60-70'erne i det 20. århundrede var selve konceptet med en biker ofte forbundet med Hells Angels. Dette afspejles især i navnene på forskellige film, der tilskrives undergenren til biker film.

Ældre indlæg
nyere indlæg
Luk (esc)

Søg

Kurv

Din indkøbskurv er tom.
Køb nu